Krásenka z.s. - Kontakt
Krásenka z.s.
Bělá u Jevíčka 125
Bělá u Jevíčka
569 43
IČ 09962930
DIČ CZ09962930
Hanka Chevalier, předsedkyně spolku, organizátorka
Email: chevalier (zavináč) hazi.cz
Mobil: 608 955 385
Soňa Dorňáková, lektorka a tvůrkyně ekovýchovných programů
Kde nás najdete?
Bělá u Jevíčka je obec ležící v okrese Svitavy. Má 355 obyvatel a katastrální území obce má rozlohu 971 ha. Ve vzdálenosti 12 km jihozápadně leží město Letovice, 13 km severně město Moravská Třebová, 17 km jižně město Boskovice, 18 km západně město Svitavy a 60 km jižně město Brno.
AUTEM se k nám dostanete cca za hodinu z Brna nebo z Olomouce, do půl hodinky je to autem ze Svitav.
Autobus jezdí z Brna přímým spojem do Velkých Opatovic, které jsou od Bělé cca 3 km.
Vlak z Brna jezdí do Velkých Opatovic s jedním přestupem do 1,5h.
Časem zde bude i funkční mapa.

KONTAKTUJTE NÁS
V případě jakýchkoliv dotazů nás kontaktujte zde:
O kytičce jménem Krásenka (latinsky Cosmos)
Nejznámější je Krásenka zpeřená (Cosmos bipinnatus).
Krásenka zpeřená je teplomilná, středně vysoká, nenáročná letnička kvetoucí
od srpna do října. Květy vyrůstají v úborech velkých až 13 cm s nevelkým terčem
a nápadnými jazykovitými červenými, růžovými nebo bílými květy po obvodě.
V české krajině ze zahrad do volné přírody přechodně zplaňuje.
Pochází ze Severní Ameriky, z jihovýchodu Kanady, Spojených států amerických
a Mexika, odkud se ještě před objevem Nového světa rozšířila i do Střední a Jižní Ameriky. Počátkem 18. století byl druh dovezen do Evropy a později rozšířen
po velké části zeměkoule s mírným až tropickým podnebím. V některých oblastech, například na Novém Zélandu, se samovolně rozmnožil.
Ekologie: V Americe roste až do nadmořské výšky okolo 3000 m, kde se vyskytuje na horských skalnatých loukách i na nížinných pastvinách, podél polních cest, u břehů vodních toků a nádrží i na ruderálních stanovištích v blízkosti lidských sídel. V České republice roste a kvete hlavně v okrasných zahradách a pak v jejich blízkostí, kam se dostal po zplanění, nejčastěji podél silnic a cest, na rumištích a v blízkosti zahrad.
Bylina se rozmnožuje výhradně semeny, která vyséváme do čerstvé, propustné, kypré a výživné půdy na plné slunce, obvykle od poloviny května přímo na záhon, nebo od začátku března do skleníku a semenáčky koncem května sázíme na stanoviště; mladé rostliny se snadno přesazují. Květiny zpočátku za sucha zavlažujeme, později jsou na vláhu jen málo náročné. Většinou kvetou 2 až 3 měsíce, za příhodného počasí až do počátku října, pro prodloužení kvetení se doporučuje odkvetlé květy odstraňovat.
Popis: Jednoletá rostlina s větvenou lodyhou vysokou 80 až 150 cm, vyrůstající z kůlovitého kořene. Na průřezu oblá lodyha je porostlá vstřícnými, složenými listy s krátkými řapíky. Listová čepel je v obryse široce trojúhelníková, dvou až třínásobně peřenosečná s jemnými, čárkovitými úkrojky. Spodní listy bývají dlouhé až 18 cm a horní jen 6 cm.
Květy skládají 8 až 13 cm velké úbory na dlouhých stopkách, které jsou sestaveny do řídkých latovitých květenství s listeny podobnými listům. Dvouřadý zákrov je obvykle tvořen šestnácti listeny, vnější jsou delší, zelené a mají dlouhou špičku, vnitřní jsou červeně naběhlé a blanité. lůžko úboru je ploché, drobné květy v nevelkém terči jsou bez kalichu, mají jen asi 1 cm dlouhou, bledě zelenou korunní trubkou s pěti žlutými cípy. V koruně je pět tyčinek, jejich hnědé prašníky jsou spojené v trubičku a z koruny ční čnělka s dvouramennou bliznou. Jazykovitých květů po obvodě úboru bývá osm a jsou plané, mají obvejčitou, na konci vroubkovanou, 2,5 až 5 cm dlouhou a 2 až 3,5 cm širokou ligulu zbarvenou sytě červeně, růžově nebo bíle. Plodné květy v terči jsou navštěvovány a opylovány motýly a dalším hmyzem, sbírající pyl z prašníků a sající nektar ze žláznatého valu na bázi čnělky. Pro znesnadnění samoopylení dozrávají v květu nejdříve prašníky s pylem a teprve po jejích vyprášení dospějí vajíčka.
Plod je úzká, černá nažka až 1,5 cm dlouhá, která je podélně rýhovaná, přitiskle chlupatá, ale nemá chmýr. Semena proto nebývají větrem příliš daleko zanášena a obvykle bývají rozesetá v blízkosti mateřské rostliny.
Kultivary: Je vyšlechtěna řada morfologicky odlišných kultivarů různících se výškou (50 až 200 cm), velikosti úboru nebo barvou, někdy jsou i dvoubarvé. Mohou být dokonce plnokvěté nebo mají rourkovitě stočené korunní plátky.